Jak dobrze i tanio kupić mieszkanie?

Każdy z nas, w pewnym momencie swojego życia decyduje się na własny kąt. Jedni budują dom inni kupują gotowe mieszkanie, czyli tzw. nieruchomość. Budowanie całego domu od podstaw jest czasochłonną inwestycją, dlatego też, coraz więcej ludzi decyduje się na zakup nieruchomości. Wybór odpowiedniego mieszkania to bardzo ważna decyzja, którą trzeba dogłębnie przemyśleć, a potencjalne oferty dokładnie sprawdzić. Jak jednak to robić? Na co zwrócić uwagę? Jak zdobyć dodatkowe pieniądze na zakup mieszkania? Odpowiedzi na te i inne pytania właśnie w tym artykule.

DOPŁATY DO KREDYTÓW

Rządowy program „Rodzina na swoim” pomaga młodym małżeństwom na początku swojej ścieżki życiowej. Dzięki temu programowi, biorąc kredyt w złotówkach, Państwo spłaca przez 8 lat połowę odsetek naliczanych przez bank. To bardzo duże ułatwienie w spłacie kredytu i pomaga obniżyć ratę nawet o 1000zł. Aby uzyskać taką pomoc musimy spełnić kilka warunków. Cena mieszkania nie może przekraczać opisanej w programie kwoty, a metraż budynku który będziemy budować, nie może przekraczać 140 Mkw. Z pomocy rządowej mogą skorzystać nabywcy domów lub mieszkań zarówno z rynku wtórnego jak i pierwotnego.

MIESZKANIE NOWE CZY Z RYNKU  WTÓRNEGO?

Kwestia ta zależy głównie od tego, czego oczekujemy od nowego mieszkania. Kiedy kupimy nowe mieszkanie od dewelopera, możemy urządzić je po swojemu. Jednak jest to droga i czasochłonna inwestycja. Ponadto, obecnie budowane osiedla są na obrzeżach miast, co stwarza problem z dostępem mediów: telewizji czy Internetu. Mieszkania używane natomiast można kupić już w  cenie mieszkań deweloperskich, a ich położenie jest przeważnie o wiele lepsze. Są w centrach miast z ładną okolicą. Jednak minusem jest to, że mieszkanie jest już urządzone i nie zmienimy jego wyglądu wewnętrznego.

NEGOCJUJ CENĘ!

Czasy, kiedy to deweloperzy windowali ceny mieszkań, żądali kilkukrotnych zaliczek, a na mieszkanie oczekiwało się 3 lata, minęły bezpowrotnie. Teraz to klient ma pieniądze, a deweloper o niego zabiega. Pamiętajmy, aby przeglądnąć oferty kilku deweloperów. Po wybraniu najtańszej opcji możemy jeszcze próbować negocjować cenę. Nie jeden raz cena mieszkania po negocjacjach spada o 10-15%!

W JAKIEJ WALUCIE KREDYT?

To obecnie problem będący na czasie. Wiele razy słyszymy o problemach lub radości kredytobiorców w walucie zagranicznej. Jeżeli bierzemy kredyt w złotówkach, mamy pewność że wysokość kredytu się nie zmieni. Raty natomiast są o wiele większe aniżeli w walucie zagranicznej. Jednak w takim wypadku musimy liczyć się z tym, że każda zmiana kursu waluty, to zmiana naszych rat.

DOBRY BANK

Ci którzy sądzą, że każdy bank oferuje dokładnie to samo, są w błędzie. Oferty banków są bardzo różne, a tym bardziej jeśli chodzi o kredyty hipoteczne. Musimy dokładnie przeanalizować każdą ofertę, a przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy, najlepiej kilka razy ją przeczytać i złożyć wizytę u prawnika, aby przełożył i wytłumaczył nam wszystkie aspekty prawne dokumentu.

Z tymi radami, wybór nieruchomości powinien być prostszy. Pamiętajmy, że pośpiech nie jest wskazany w tego typu inwestycjach. Tutaj najlepiej działać przemyślanie i kilka razy dogłębnie rozpatrzyć każdy krok.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *