Parapety – drewniane i kamienne

Wszyscy chcieliby posiadać w własnym mieszkaniu ładne i porządne wykończenia okien. Parapety (z ang. windowsills) są częściom dekoracji naszych okien. Mimo to parapety coraz to systematyczniej pełnią funkcję miejsc, w których pozostawiamy różne rzeczy. Kwiaty to na ogół wykorzystywany komponent dekoracyjny parapetów. Szczególną rolę ma w podobny sposób model parapetu. Architekci budowlani twierdzą, iż parapety są zwieńczeniem okna i elementem chroniącym ściany budynku. Co do tego wcale się nie mylą. Stąd też materiał z jakiego został stworzony parapet jest czymś ważnym dla nas. Stosowny parapet winien być solidny, trwały i efektowny.

1. Parapety wykonane z drewna.
Naturalne dopełnienie domów, które zostały stworzone z drewnianych bali i z wykończeniami z drewnianej oblicówki. Razem z oknem i ścianą budują przejrzystą oraz zharmonizowaną całość. Wykorzystuje się go żeby nie przyciągać uwagi mieszkańców. Ma odzwierciedlać głębię ściany, na której znajduje się okno, a w czasie połączenia z oknem subtelnie ścianę akcentować. Wykonane z drewna windowsills dobrze komponują się także z naturalnymi materiałami, takimi jak cegły czy drobne kamyczki. Niekiedy spotyka się ten rodzaj parapetów w połączeniu z tynkowaną ścianką, której dodaje nie tylko swoistego ciepła ale dodatkowo temperamentu. Drewniany parapet jest czasami również dopełnieniem okna wykonanego z drewna oraz innych drewnianych detali, np. podbitek, fragmentów wykończeniowych ścian. Wykorzystując parapety wykonane z drewna powinno się uważać na cechy drewna. Bardzo mocno reaguje ono bowiem na zmiany temperatury i wilgotności, w wyniku czego może dojść do pęknięć oraz nie ładnych przebarwień.

 parapet
2. Parapet wykonany z kamienia.
Wyjście godne każdego stylowego budynku. Wspaniałe wykończenie okna wykonane z sztucznych lub naturalnych kamieni. Szlifowane parapety wykonane z kamienia są odwzorowaniem bogactwa oraz wytworności. Pasują do domów rustykalnych inspirowanych budownictwem starych dworków. Ciekawie wyglądają w połączeniu z kamiennymi cokołami bądź wykonanymi z kamieni wykończeniami ścian. Naturalne kamienie, które z reguły wykorzystywane są do produkowania parapetów z kamienia to: granit, bazalt, sjenit, łupek czy też piaskowiec. Nie wykonuje się parapetów z marmuru, gdyż budowa tego kamienia jest porowata. Kamienne parapety są najtrwalsze i najbardziej wytrzymałe na zmieniające się w naszym klimacie warunki pogodowe. Parapety z naturalnego kamienia występują w różnych barwach, odcieniach i fakturach.
Parapety-wewnętrzne-16522_image
To raptem para z wielu rodzajów parapetów. Producenci windowsills prześcigają się we wzornictwie oraz w technikach wykonania tych jakże niezbędnych elementów okiennych. Szukając po internecie informacji o parapetach odszukać da się wiele przeróżnych ofert, jednak warto nieraz poszukać czegoś, co rzeczywiście idealnie będzie wyglądało z naszymi oknami.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Parapety - drewniane i kamienne, 10.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *