Współczesne oświetlenie LED w naszych biurach i domach

Technika diod LED wkracza jeszcze szybciej w nasze zwyczajne życie . Jest coraz doskonalsza, a jej ulepszenie w ostatnich latach można śmiało nazwać znamiennym. Do tej pory jasność diod LED była kiepska, że wykorzystywano je wyłącznie do łagodnego oświetlenia nastrojowego. Współcześnie nikogo już nie dziwi normalne, zwykłe oświetlenie LED w budynku lub biura.

Downlighty LED

Co to takiego jest oświetlenie LED spytacie?

Jest to nie inaczej urządzenie oświetlające z zamontowanymi diodami LED (dioda elektroluminescencyjna). Promieniuje ona blask w zakresie światła dostrzegalnego dla ludzi i podczerwieni. Jest to w dzisiejszych czasach najnowocześniejsza generacja źródła oświetlenia.

Garść informacji elementarnych:

Jako pierwszy dioda LED (emitująca blask w obszarze promieniowania dostrzegalnego przez człowieka) została zaprojektowana przez Nicka Holonyaka w 1962 roku. Tymczasem wynalazcą diody LED emitującej blask w barwie niebieskiej jest Shui Nakamura, a odkrycia owego zrealizował w roku 1991. Jest to swego gatunku zwrot w tej dziedzinie oświetlenia, gdyż zrobienie diody emitującej światło błękitne otworzyło zdolność do stworzenia diody, ale emitującej światło naturalne.

Działanie diody LED

Działanie diody elektroluminescencyjnej (LED) opiera się na zjawisku rekombinacji nośników ładunku (rekombinacja promienista). Zjawisko to zachodzi w półprzewodnikach wówczas, gdy elektrony przechodząc z wyższego poziomu energetycznego na niższy zachowują swój pseudo-pęd. Jest to tzw. przejście proste. Podczas tego przejścia energia elektronu zostaje zamieniona na kwant promieniowania elektromagnetycznego. Przejścia tego rodzaju dominują w półprzewodnikach z prostym układem pasmowym, w którym minimum pasma przewodnictwa i wierzchołkowi pasma walencyjnego odpowiada ta sama wartość pędu [Wikipedia].

Odmiany i zastosowania LED

Diody LED produkowane są w rozmaitych wymiarach i kształtach opraw. W większości przypadków barwa obudowy odpowiada barwie barwą emitowanego światła. Odstępstwo stanowią obudowy bezbarwne, jakie używa się do diod światła białego.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 8.0/10 (1 vote cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
Współczesne oświetlenie LED w naszych biurach i domach, 8.0 out of 10 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *